FAQ2020-05-05T15:35:44+02:00

Otázky na podlahy, parkety

Spokojný zákazník je najlepšia reklama! Medzi najčastejšími otázkami na podlahy a parkety nájdete odpovede.

Ak prišiel čas na výmenu podlahy, dobre sa rozhliadnite, aké možnosti máte k dispozícii. Je to dôležité hlavne preto, aby ste svoje rozhodnutie neskôr neľutovali.

Na výber máte:

 • podlahový koberec
 • parkety
 • laminovanú podlahu
 • keramickú podlahu
 • mramorovú podlahu
 • vinylovú podlahu (PVC,VCT)
 • korkovú podlahu
 • bambusovú podlahu

Konštrukcia je 4 vrstvová. Funkciou spodnej alebo nosnej vrstvy je udržiavať rovnováhu v hmotnosti a izolácii. Tak zostane podlaha odolná voči pare. Nasledujúca vrstva je vrstva jadra, vďaka ktorej si podlaha udržiava svoj tvar. Táto vrstva je vyrobená z mimoriadne hrubého lisovaného dreva. Na túto vrstvu sa umiestni dekoračná vrstva, ktorá pôsobí ako tenký dekoratívny papier. Vrchná vrstva po ktorej chodíme, je melamínová. Laminátová podlaha je vhodným riešením aj z toho dôvodu, že je priateľská voči prírodnému prostrediu a je vyrobená z recyklovateľných materiálov. Ďalšou výhodou je aj jej vysoká odolnosť voči škrabancom, teplu alebo napríklad chemikáliám.

Alebo inak nazývané hotové parkety. Od tradičných parkiet sa líšia v tom, že sa skladajú nie z 1, ale z 2 na seba kolmých častí lepených z drevených vrstiev. Horná vrstva je z tvrdého dreva, jej funkciou je zabrániť opotrebovaniu, zvyšné vrstvy sú vyrobené z lacnejších drevených materiálov.

Ak sú tieto parkety správne nalakované, ich životnosť je oveľa dlhšia. Problémy nebudú ani so zvukovou izoláciou. V porovnaní s laminátovou podlahou sú tieto parkety obnoviteľné (je možné ich zbrúsiť a znovu nalakovať 2-3krát).

Inými slovami sa nazývajú aj tradičnými parketami. Ich charakteristikou je, že sú vyrobené z jedného kusu dreva s pomocou špeciálneho zárezu. Ich životnosť môže pri správnej starostlivosti dosiahnuť až 50 rokov. Sú vysoko odolné voči extrémnym podmienkam, no v prípade poškodenia je ich možné zbrúsiť a obnoviť.

O kvalite zasúvacích parkiet je ešte potrebné vedieť, že sú taktiež veľmi dekoratívne. Dostupné sú v rôznych stupňoch tvrdosti. Najtvrdšie sú vyrobené z agátu, najmäkšie z jelše a zo smrekovca.

Vyrábajú sa z kvalitného Mao bambusu, ktorého domovom je Čína. V podstate sú aj toto pásové parkety, ale nie úplne. Sú vyrobené z 3 alebo viacerých vrstiev. Pri bambusových parketách sú tieto vrstvy vodorovné. Pri pásových parketách sú vrstvy kolmé. Odpudzujú vodu i hmyz, preto sú ideálne i tam, kde je v rodine malé dieťa.

Rozdeľujeme ich do 3 väčších kategórii:

 • Pletený bambus
 • Horizontálne lisovaný bambus
 • Vertikálne lisovaný bambus

Korok sa získava z kôry dubu korkového. Medzi jeho výhody sa radí pružnosť, dobrá zvuková a tepelná izolácia a vodeodolnosť. Ak by ste chceli mať podlahové kúrenie, korková podlaha bude pre vás tým najlepším riešením. Keďže jej odolnosť voči vode je vysoká, môžete ju použiť aj do kuchyne alebo kúpeľne a nemusíte sa báť toho, že sa zničí.

Ak vieme, že podlaha bude vystavená vysokej záťaži, je potrebné ju aj nalakovať. V prípade menšej záťaže postačí aj natretie voskom. Voskovaný povrch sa však oplatí natierať viackrát do roka.

Záleží na tom, ako veľmi je znečistená. Prach a piesok môžete odstrániť vysávačom. Môžete použiť aj čistiace prostriedky, ale vyslovene odporúčame také, ktoré boli vytvorené špeciálne na laminátové podlahy. Ak sa chceme o podlahu starať denne, stačí, ak ju budeme utierať suchou handrou.

Laminátovú podlahu je zakázané lepiť! Časti sa navzájom spájajú pomocou click-systému, vďaka čomu sa bezpečne zafixujú a podlaha sa nerozpadne.

Nie, nemôže. Podlaha totiž nie je odolná voči vode ani voči vodnej pare.
Áno, dá. Môže byť prispôsobená teplovodnému podlahovému vykurovaniu takisto ako aj elektrickému podlahovému vykurovaniu. Je to možné len v prípade, ak sa správne napojí na regulovanie.

Áno. V miestnostiach, kde nie je znečistenie až také intenzívne, ako napríklad detská izba, dávame podlahu s menšou mierou odolnosti voči opotrebovaniu. Na frekventovanejšie miesta, ako napríklad kuchyňa alebo obývačka, odporúčame podlahu s vyššou odolnosťou. Existujú aj super odolné podlahy, ktoré sa najlepšie uplatňujú v kancelárskych priestoroch.

Zakúpenú podlahu odporúčame skladovať v miestnosti po dobu 48 hodín, aby prevzala jej teplotu. Akonáhle bude mať podlaha rovnakú teplotu, môžete sa pustiť do práce.

Nie, neodporúčame ju lakovať. Dôvodom je hlavne to, že na vosk sa lak dostatočne nenalepí, teda po čase by sa z jeho povrchu začal odlupovať.

Mokrou handrou v žiadnom prípade. Len s dôkladne vyžmýkanou. Na čistenie parkiet existujú prípravky, ktoré boli vytvorené špeciálne na čistenie drevených podláh.

V každom prípade odporúčame ponechať približne 1 cm širokú medzeru, ktorú po inštalácii podlahy prekryjeme obkladom.

4 stranné fózovanie to nevyhnutné v každom prípade. Ak je podklad dostatočne rovný, tento krok môžete vynechať. V prípade, ak je to potrebné, podklad sa zarovná použitím malty na potrebných miestach.