Tipy2020-04-17T18:58:52+02:00

Či už staviate, alebo renovujete , Vašu pozornosť  by ste mali venovať podlahe. Treba zvážiť, čím by ste chceli pokryť podlahu. V dnešnej dobe je veľmi obľúbená laminátová podlaha.

Laminátová podlaha

Čo by ste o nej mali vedieť?

Hovoríme o univerzálnej krytine s rôznou odolnosťou. Môžete ju využiť takmer v každej miestnosti  od kancelárie počnúc po detskú izbu, kuchyňu alebo spálňu. Nenáročná a jednoduchá pokládka, po ktorej je možné parkety ihneď používať. Nemusíte sa ich vzdať ani vtedy, ak máte alebo chcete podlahové kúrenie. Všetky naše parkety sú vhodné na podlahové kúrenie!

Môžete si vybrať podľa:

Skôr než sa rozhodnete, treba zobrat do úvahy, aká je farba stien a nábytku.  Dôležité je, aby podlaha ladila s prostredím, kde je položená. Nezabúdajme ani na to, že o niekoľko rokov možno vymeníte nábytok. Laminátová podlaha  má bohatú paletu farieb, vzorov a preto si môžeme vybrať tú, ktorá je pre Vás najvhodnejšia  pre danú miestnosť. Ak je miestnosť malá, treba si vybrať farbu, ktorá ju opticky zväčší, ak je veľký priestor, optimálnou farbou vieme miestnosť opticky zmenšiť.

Pri nákupe neberieme do úvahy len estetiku a odolnosť voči opotrebovaniu, ale aj cenu. Všeobecne platí, že chceme nakúpiť za dobrú cenu parkety dobrej kvality, ktoré majú dlhú životnosť. To nie je vždy možné, pretože cena závisí od estetiky, hrúbky a odolnosti proti opotrebovaniu. Vzhľadom k tomu, že máme pomerne bohatú škálu laminátových podláh, sme plne presvedčení, že nájdete zlatú strednú cestu.

Pred nákupom treba brať do úvahy aj to, že budeme potrebovať  viac materiálu, nakoľko pri pokládke vzniká aj odpad. Ak zosúladíme pokládku viacerých miestností, je možné využiť aj tento materiál a ušetriť.

Do miestnosti, kde je menej pohybu   /napr. spálňa/, stačí vybrať podlahu s povrchom, ktorá má  menšiu  odolnosť voči opotrebovaniu (AC3-31 odolnosť). Naopak, do miestností, kde sa zdržujete častejšie, alebo kde strávite denne viac hodín,  je podlaha viac znečistená, ako aj viac vystavená čistiacim prostriedkom. Je to  napríklad obývacia izba, kuchyňa alebo detská izba, a preto sem odporúčame parkety s vyššou odolnosťou voči opotrebovaniu /AC4-32odolnosť/.

Neodporúčame Vám to!  Je veľmi dôležité, aby podlaha pod parketami bola rovnomerná, hladká a čistá, bez známok prachu. Starú podlahu, odporúčame odstrániť / napr. koberce/. V prípade, ak zostane pod parketami aj stará podlaha,   výrobca Vám môže odmietnuť záruku.

Chceli by sme laminátovú podlahu, ale máme podlahové kúrenie…

Žiadny problém. Ak je podlahové kúrenie zabezpečované teplou vodou, teplota prehriatia parkiet nepresiahne 25-27⁰C. Pri elektrickom vyhrievaní podlahy, by sa mohla podlaha poškodiť.

Máme k dispozícii parkety s vysokou odolnosťou voči opotrebovaniu, ktoré sú vhodné aj do kuchyne.

Nemusíte sa obávať ani toho, ak by sa Vám vyliala na parkety tekutina, spoje sú tesné a vodeodolné.  Kuchyňa je miestnosť, kde sa podlaha čistí častejšie než v iných miestnostiach. Treba dbať na to,  aby sme povrch parkiet nikdy nedrhli.

Do tých miestností, kde by parkety mohla zasiahnuť voda,  Vám odporúčame použiť impregnačnú látku ClickGuard. Touto látkou je potrebné vyplniť spoje, ktoré sa nachádzajú medzi parketami  a tým sa zabráni vsiaknutiu vody.  ClickGuard tým zároveň zabraňuje aj nadutiu parkiet a zabraňuje taktiež vŕzganiu. Tento impregnačný prípravok na laminátové podlahy je potrebné nanášať na medzi priestory v parketách. Hlavnou úlohou tohto impregnačného prípravku je to, že zabráni, aby sa do medzipriestorov dostala vlhkosť.

Áno, môže to poškodiť povrch laminátu. Práve preto je dôležité, aby sme chránili povrch podlahy. Môže sa stať, že sa väčší škrabanec zanesie prachom a špinou, nehovoriac o vlhkosti, ktorá môže taktiež znehodnotiť parkety. Okrem toho môžu škrabance znehodnotiť dlážku aj z estetického hľadiska a môže sa tým znížiť aj životnosť podlahy.

Nie nedajú. Je to veľmi nákladné a je s tým veľa práce.

Neoplatí sa s tým zaoberať. A nie je jedno ani to, akým lepidlom by sa to lepilo. Na tento proces sa odporúčajú 2 druhy lepidla, ktoré však nie sú lacné. V tom prípade by výrobca neposkytoval záruku.

Máme k dispozícii vyrovnávaciu fóliu, ktorá slúži na odstránenie menších nerovností. Slúži aj ako tepelná a zvuková izolácia. Ak pod laminátové parkety dáme XPS platňu vo veľkej miere odhlučníme parkety, čomu sa potešia hlavne susedia pod nami. Ďalej budeme potrebovať ešte protiprachovú fóliu a fóliu, ktorá chráni pred parou (zabraňuje presakovaniu pary zospodu).

Laminátová podlaha je potiahnutá fóliou- laminátom, ktorý chráni parkety pred menšími odermi. Nechráni však voči pazúrom domácich zvierat alebo iným mechanickým škrabancom. V priestoroch, kam často chodíme v topánkach, odporúčame použiť aj koberec, alebo podlahu chrániť  aspoň rohožkou. Pri presúvaní nábytku dbajme na to, aby sme ho zdvihli a nie posúvali na podlahe.

Nie nenabije. Len osoba, ktorá sa tam zdržuje. Ak zvýšime vlhkosť vzduchu aspoň o 50%, tak takéto problémy mať nebudeme.

Nie. Lak by sa odlepoval z povrchu laminátovej podlahy, nezostal by na nej nalepený. Boli by to pre Vás zbytočne ,,vyhodené peniaze’’. Je to z toho dôvodu, že lak by sa ˝odlúpal˝ z hladkého povrchu podlahy. Ďalším dôvodom je, že ak sa lak poškodí, nevieme ho zbrúsiť, nakoľko by sa tým poškodila aj podlaha a mohla by tak napríklad prísť o svoj vzhľad.

Laminátová podlaha
Laminátová podlaha

Pri pokládke laminátovej podlahy musíme dodržiavať všetky odborné postupy, v opačnom prípade strácame dlhoročnú záruku. To by sme asi nechceli, však?

V prvom rade musíme dodržiavať postup udávaný výrobcom. Podlaha sa musí aklimatizovať. To znamená, že pred pokládkou musí byť aspoň 48 hodín v miestnosti, kde bude položená. Ako sme už spomínali, povrch musí byť úplne čistý a bez známok prachu.

Ak ste sa rozhodli parkety položiť sami, budete potrebovať nasledovné náradie:

  • píla /ručná alebo elektrická/
  • uholník
  • kliny pre dilatáciu
  • drevený blok
  • železné svorky
  • kladivo
  • vŕtačku/ k olištovaniu/

Niekoľko dôležitých faktorov:

V miestnosti by nemala byť teplota nižšia ako 18⁰C. Vlhkosť by nemala presahovať 60%.

Po otvorení balíka treba skontrolovať všetky laminátové panely. Ak je jeden panel poškodený, v práci s takýmto balíkom pokračovať nesmieme.  Je potrebné otvoriť druhý balík. Mali by sme prihliadať aj na to, ako dopadá svetlo do miestnosti. Parkety sa ukladajú vždy súbežne s dopadajúcim  slnečným svetlom.

Malá pomoc pri pokládke laminátovej podlahy

Laminátová podlaha
Laminátová podlaha
  • Dilatácia (alebo rozšírenie – roztiahnutie)

    Ak je miestnosť široká viac ako 8metrov a dlhšia ako 10m, je potrebné nechať dilatačné medzery, aby parkety mohli ,,pracovať’’ pri zmene teploty v miestnosti. Tieto medzery zakrývame tzv. dilatačnými lištami vo farbe podlahy.

  • Povrch pod laminátovou podlahou

    Je veľmi dôležité , aby povrch podlahy zostal hladký, preto sa neodporúča použiť starý koberec ako podkladovú fóliu. Nemôžeme presne vedieť, aká bola podlaha predtým, nakoľko bol povrch podlahy rovný. Neskôr, pri pokládke novej podlahy by sa totiž mohli vyskytnúť problémy. O tom ani nehovoriac, že koberec nie je možné dokonale “odprašniť“ a neskôr by nám mohol prach zdravotne vadiť.

    Sú prípady, kedy netreba odstrániť starú podlahu, napríklad ak máme staré parkety alebo keramickú dlažbu. Samozrejme, len v prípade, ak sú dokonalé a hladké, to znamená, že nie je väčšia odchýlka ako 2mm v rovnosti povrchu a na meter štvorcový. V opačnom prípade treba použiť vyrovnávaciu fóliu.

  • Vlhkosť

    Aby sme nemali problémy po pokládke laminátovej podlahy, treba zvýšiť pozornosť, ak pokladáte na betónový povrch. Betón nesmie  mať vlhkosť viac ako 2%. Vlhkosť betónu zistíme tak, že ho zakryjeme na pár dní fóliou a keď zostane fólia suchá, môžeme začať pracovať.

  • Uzatváranie pred parou

    Pri pokládke je dôležitá aj pokládka fólie, ktorá chráni pred parou. Táto fólia zabráni vniknutiu vlhkosti zo spodnej časti do podlahy. Túto fóliu pokladáme vždy tak, aby sa prekrývala minimálne na 20 cm a nesmieme vynechať ani miesto pri stene. Na túto fóliu potom môžeme použiť ešte XPL zvukovú a tepelnú izoláciu.

Laminátová podlaha sa pokladá tak, aby ˝plávala˝. “Tento štýl pokladania podlahy spočíva vtom, že sa podlaha nelepí a taktiež  nedotýka ničoho (steny, radiátora, stĺpu, prahu, rámu dverí a pod.). Od všetkého musí byť v dilatačnej vzdialenosti asi 1-1,5cm. Môžete u nás dostať aj laminátovú podlahu ˝klik˝. Pokládka takejto podlahy je ľahšia a rýchlejšia. Vždy spájame parkety pod 30 stupňovým uhlom z tenšej strany. Po vyložení celej dĺžky miestnosti pokračujeme dlhšou stranou, ktorú musíme mierne nadvihnúť a pomalými pohybmi prispôsobiť na miesto. Poslednú parketu tiež upevníme týmto spôsobom. Nezabudnime pri tom používať kliny, aby sme dodržali rovnomerné dilatačné škáry. Odrezaný posledný kus je vždy prvým kusom ďalšieho radu. Treba dávať pozor aj na to, aby sa panely prekrývali cez 20-30 cm. To zabezpečuje stabilitu podlahy. Po dokončení pokládky treba odstrániť kliny, aby podlaha mohla ˝plávať˝ pôsobením vlhkosti vzduchu. Posledným krokom, ktorý je potrebný urobiť pri dokončení pokládky podlahy je ten, že musíme odstrániť kliny. Je to dôležité hlavne z toho hľadiska, že pri vlhkosti vzduchu sa podlaha môže rozťahovať a k tomu potrebuje priestor.

Lemovanie

Môžeme to urobiť dvoma spôsobmi. Skrutkovaním alebo lepením.

Pri skrutkovaní sa navŕta na stenu umelá lišta vo vzdialenosti cca 30-50cm, do ktorej sa následne zaklikne povrchová ozdobná lišta.

V rohoch je nutné lišty zrezať v 45⁰ uhle, alebo použijeme rohové diely.

Môžete si zakúpiť vonkajšie, vnútorné , spojovacie a zakončovacie diely.

Pri prahoch používame dilatačné lišty.

Lišty ,,U” používame pri prahoch alebo ako začiatočné lišty.

Lišty ,,T” alebo elipsovité lišty používame pri prechode  podlahovej krytiny (pri rovnakej výške).

V prípade, ak je rozdiel medzi výškou dvoch krytín, je potrebné použiť lištu podľa rozmeru rozdielu v mm.

Pri podlahovom kúrení sa treba vyhnúť lištám, ktoré treba vŕtať, aby sme nepoškodili  podlahové kúrenie.

Pri radiátorových trúbkach používajte kryty na to určené.

Pokládka laminátovej podlahy

Podlaha po pokládke….

Po pokládke môžeme podlahu hneď využívať. Treba ju upratať a očistiť od prachu.

Zabudnime na mop s vodou. Povrch parkety je pokrytý laminátom, ktorý sa nesmie brúsiť, lebo by sme odstránili ochrannú vrstvu.

Používajme vždy čistiace prostriedky určené na udržiavanie a čistenie laminátovej podlahy. Tým jej zabezpečíme dlhú životnosť. Nakoľko je povrch podlahy potiahnutý živicou, nesmie sa brúsiť. Mohla by sa tým poškodiť ochranná časť podlahy.

Prečo si vybrať na podlahu laminátové parkety :

  • výhodná cena
  • rýchla a časovo nenáročná pokládka
  • je dekoratívna
  • je trvanlivá a odolná
  • má rôznorodý povrch

Pri kúpe laminátovej podlahy sa vopred poraďme s odborníkom aj ohľadne čistenia podlahy a čistiacich prostriedkov.  Poprípade si ich môžeme zakúpiť aj v predajni. Ošetrovanie a čistenie je dôležitým faktorom z hľadiska životnosti laminátovej podlahy.

Niekoľko dobrých rád:

  • vďaka povrchu tzv. umelej živice, ktorá pôsobí na povrchu laminátovej podlahy, sa na podlahu nenalepí prach
  • v plnom rozsahu Vám odporúčame používať prípravky na ošetrenie laminátovej podlahy, nakoľko zabezpečujú ochranu na povrchu podlahy. Na základe týchto opatrení budeme mať časom oveľa jednoduchšiu prácu pri ďalších čisteniach
  • dbajme na to, aby sme nanášali čistiaci prostriedok na handru a nie priamo na podlahu. Vždy je potrebné použiť len také množstvo, aké si podlaha vyžaduje
  • ak chceme odstrániť väčšie nečistoty, môžeme použiť vlhkú handru
  • denne stačí pretrieť podlahu čistou, mäkkou a suchou prachovkou
  • na umývanie podlahy používajme špeciálne prípravky na to určené
  • nikdy nepoužívajme väčšie množstvo vody, pretože sa voda môže dostať medzi parkety, čím ich môže poškodiť
  • vysávač môžeme kľudne používať na povysávanie piesku alebo prachu, avšak treba dbať na to, aby sme na vysávači mali mäkkú hlavicu